یونانیان باستان از دیدن رعد و برق وحشت زده بودند و چون دلیلش را نمیدانستند آنرا گردن خدا انداختند! رعد رو برق رو کی درست کرده؟ خدا درست کرده! یونانیها اسم خدایی که رعد و برق رو درست میکرد گذاشته بودند ثور ، همینطور وقتی رشد گیاهان رو میدیدند و از دانشی که ما امروز در مورد گیاهان داریم برخوردار نبودند برای گیاهان هم یک خدا درست کرده بودند، مسئولیت پرورش و رشد گیاهان بر گردن Hera  خواهر زاده زئوس خدای بزرگتر گذاشته بودند. اما ما امروز میدانیم گیاهان چگونه رشد میکنند و رعد و برق چرا اتفاق می افتد و این برابر بود با مرگ زئوس و هرا و ثور...

اصولا انسان جاهل از این که بگوید نمیدانم ترس دارد و خود را موظف میداند که برای تمام مسائل پاسخی داشته باشد و اگر دانش و امکاناتش را نداشته باشد مجبور است به سوی پدیده های متافیزیکی مثل جن و پری و امام زمان و خدا و اینجور چیزها برود.

در دانش بشری نکات کشف نشده و نادانسته فراوان است و هر شاخه علمی ای را که در نظر بگیریم سوالهای پاسخ داده نشده و جاهای خالی در آن فراوان یافت میشود.

 در واقع اگر خوب به مسئله نگاه کنیم، مسلمانان و مسیحیان و یهودیان و سایر مردمان دیندار، خدایشان را کف دستشان گرفته اند و دنبال جای خالی و سوراخ در دانش بشری میگردند تا این خدایشان را آنجا بچپانند و بگویند بیا این هم بهترین جواب برای سوال ما!

اینکه انسان از کجا آمده است، اینجا چه میکند و به کجا میرود و این عالم و کائنات از کجا و چگونه به شکل فعلی خود در آمده اند و در آینده چه خواهند شد یکی از سوالهای فوق العاده رایج در تمام دورانهای حیاط بشری بوده است. و اهمیت این سوال تا حدی زیاد بود و بار این سوال به قدری بر دوش بشر سنگینی می انداخت که بشر بجای اینکه بگوید نمیدانم ناگهان خدا را کشف کرد! خداوند را مانند یک پدر پیر و بزرگ سال و مهربان آفرید و بغل او پرید و گفت بیا این هم جواب همه سوالهای ما، این مارو خلق کرده!

ولی ما امروز انواع و اقسام رشته های علمی از انتروپالوزی تا بیولوژی و تاریخ و ... را داریم تا بتوانیم به این چند سوال مهم پاسخ بدهیم، اما خوب متاسفانه عده ای ترجیح میدهند جواب این سوالها را از لای قرآن و انجیل و سایر کتب مذهبی بیرون بکشیند!

اما این خداوند و خدایان در طول دوران تاریخ از وقتی بشر آنها را ساخت و ابداع کرد تا به امروز هزار و یک شکل عوض کرده اند و کاملتر شده اند، خدایان گذشته امروز جزو افسانه ها به حساب می آیند، و خدایان امروزی هم روزی کاملا افسانه خواهند بود ما ادعا داریم که آنروز فرا رسیده است!

مثال دیگری میزنیم، هرچند زمین لرزه هنوز قابل پیشبینی نیست اما دلیل و علت آن برای ما امروز کاملاً روشن است، حرکت لایه ها و توده های زیر زمینی و برخورد آنها با هم در طی سالها سبب پدید آمدن زلزله میشود، اما هنوز عده ای در سیمای لاریجانی مینشینند و میزگرد تشکیل میدهند که خداوند چرا زلزله فرستاده؟ آیا دارد مارا آزمایش میکند، یا دارد ما را با فرستادن عذاب الهی تنبیه میکند؟! به هر حال ما به هرچه رضای خدا باشد راضی هستیم و این اوج جهالت بشریست در این قرن!

انسان امروزی از محدود بودن دانش خود ترس ندارد، ما اگر چیزی را ندانیم نمیگوییم خدا آنرا انجام داده است! میگوییم نمیدانیم! اگر ندانیم زلزله برای چی می آید میگوییم نمیدانیم، نمیگوییم خدا آنرا فرستاده چون ما کفران نعمت کرده ایم و از این حرفهای سبک...

در واقع اگر به دنیای مذهب نگاه کنید به سادگی خواهید فهمید که یهودیان خدای مسیحیان را قبول ندارند، مسیحیان خدای مسلمانان رو قبول ندارند، مسلمانان خدایان هندو هارو قبول ندارند، هندو ها خدای یهودیان رو قبول ندارند، و ما بی خدایان با همه آنها در این زمینه موافق هستیم، یعنی ما هم تمام این خدایان رو قبول نداریم...

بریم سر سوال شما، عرض به حضورتون که صد ها سال قبل تر از اینکه نطفه آقای جوادی عاملی بسته بشه تمام اون اراجیفی که شما به عنوان براهین اثبات وجود خدا از آنها یاد میکنید توسط ده ها فیلسوف و دانشمند با نقد های فولادینی که پدید آورده اند رد شده و اگر کسی اهل مطالعه باشه میدونه که اینها مشتی حرفهای بی ارزش و واهی هستند، کاش یکی از اون ده تارو که خودتون هم اون کتاب رو نخوندید (چون اگر میخوندید حدالق اینقدر استدلال سطح پایینی نمیکردید) رو مطرح میکردید تا جوابتون رو بدیم، ولی به هر حال همونطور که خودتون هم اشاره کردید توی سایتهای اینترنتی جواب و رد این اراجیفی که علمای اسلام میگویند و مینویسند ریخته و فراوان یاد میشود، بنابر این، این ردیه هارو علمای اسلام در نیاورده اند، خردمندان و آدمهای باسواد در هر دورانی همزمان با این کسانی که شما به آنها میگویید علما میزیسته اند و پاسخشان را در دوران حیاط خودشان داده اند!

حتی زمان خود محمد هم افراد باسوادی بودند که حرفهای محمد رو جلوی خودش رد میکردند و پوچ بودنش رو نشون محمد میدادند که محمد روشون شمشیر کشید، نمونه واضحش اش کعب، دانشمند یهودی که پیامبر اسلام دستور ترورش را داد، و براستی که اولین تروریست اسلام خود محمد بود...

اما بعد از این چند نکته بریم سر حرفهای شما در مورد شناخت خدا،

خردگرایی بهترین نظام فکر کردنه، برای ایکه شما بخواهید به حقیقتی پی ببرید نباید چشمای خودتون رو ببندید و به تلقین بپردازید، آنچیزی که شما فطرت میخوانیدش خود معلول ذهن و آموخته های انسان است، برای پی بردن و واقعیت ها باید چشمها را گشود، باید دقیق به قضیه نگاه کرد و اندیشید نه چشم هارا بست و ورد و جادو خواند... وقتی شما با خدا صحبت میکنید، شما دارید دعا میکنید، وقتی خدا به شما جواب میدهد، شما بیمار اسکیزوفرنی هستید... بنابرین، این روش پی بردن به خدا به درد خود شما میخوره که چشمتون رو در مقابل واقعیت ها بسته اید و میخواهید خودتون رو گول بزنید و به طاقت جدایی از اراجیف و موجودات تخیلی ای که با استفاده از آنها مغز خود را تخدیر کرده اید و را همچون یک معتاد که طاقت جدایی از منقل را ندارد، ندارید، و برای همین روش های جادویی و تخیلی را برای دست یافتن به خدای پوچ و توخالیتون اختراع میکنید!

ولی در مورد سوالتون...

سوالتون اینه که "دنیای خلقت چجوری بوجود آمد؟" شما یک فرض دارید میکنید که هیچ استدلال و یا مدرکی برای پشتیبانی آن ندارید!

شما از کجا میدونید که هستی بوجود آمده؟!  سوال شما مثل این هست که از یکی بپرسید شما کی بچه خود را گاز گرفته اید؟!

شما با این سوالتون دارید فرض میکنید که شخص مقابل، ازدواج کرده، بچه داشته، و بچه اش رو گاز گرفته در حالی که هر سه این فرضها باید اثبات شوند...

صرف وجود داشتن دنیا و هستی و کائنات مارو به این نتیجه نمیرسونه که کائنات و دنیا و هستی ابتدایی داشته.. ما خردگرا هستیم، هرکس که خردگراست نباید صرفا یک فیزیک دان و یا ستاره شناس باشد، ما کشف شکل تکامل کائنات و موجودات را بر عهده علوم میگذاریم، و علم امروز تئوری های مختلفی برای ابتدای دنیا ( و نه ابتدای هستی و بودن) مطرح میکند از جمله بیگ بنگ، علم امروز به تئوری بیگ بنگ بعنوان یکی از قویترین تئوریها اشاره دارد و فردا ممکن است تئوری های دیگری مورد توجه قرار بگیرند.

همانطور که زمان محمد، اینکه خدا زمین را و هفت آسمان را در بالای آن آفریده است و آدم را از گل آفریده است یک حرف کاملا علمی حساب میشد که در قرآن منعکس شده است و الان این حرف بیشتر شبیه شوخی است.

حال به نظر میرسد که شما دارید سعی میکنید بپرسید قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاده، که این سوال ساده ای برای جواب دادن نیست، اعتقاد کلی بر این است که زمان و فضا بعد از بیگ بنگ پدید آمده اند و بنابر این قبل از بیگ بنگ از لحاظ فیزیکی ترکیب درستی نیست!

اما اینکه کی این اولین ذره که بازهم اولین ذره خودش خودش را نقض میکند و ترکیب صحیحی نیست، بازهم سوال اشتباهی است، ما در شرح وقایع فیزیکی دنبال کی نمیگردیم، دنبال چی میگردیم، و برای نحوه پیدایش بیگ بنگ که خود یک نوع سوپرنو وا است، تئوری های مختلفی وجود دارد. بنابر این بطور خلاصه برای پیدایش جهان دلایل و علت هایی وجود داره و ما فرضیه ها، نظریه ها، و تئوریهای مختلفی رو در علوم مربوط به این قضیه داریم، پس قانون علیت رو زیر سوال نمیبریم... ولی اصلا فرض کنیم ما نمیدانیم از کجا آمده ایم و چگونه ساخته شده ایم، آیا نمیتوانیم بگوییم هنوز نمیدانیم؟

 

اما شما میتونید همه اینها رو کنار بگذارید و خودتون رو گول بزنید و با یک جواب کم ارزش به این سوال که ما چگونه بوجود آمدیم و هستی چگونه بوجود آمد، بگویید، خدا و صورت مسئله را پاک کنید!

Make your own free website on Tripod.com